„Българино, пожелай ми живот и здравие, за да имам възможност да вдигна завесата, която разделя градския живот от омайните прелести на нашата дивна природа, и ти ще се влюбиш в тази природа, както никой юноша никоя не е любил. Ти си работил шест дни и си обезпечил насущния хляб за седмицата. На седмия ден не се отбивай в кафенето, нито в кръчмата. Не ти ли омръзна еднообразието: дима на цигарите, туй глупаво тракане на заровете и билярдните шарове, вулгарните зевлеклици, прозявките и туй вечно чувство на някаква неудовлетвореност и тази вледена инертност, и тази плесенясала апатия – не ти ли омръзнаха? Послушай ме: посвети един от летните си празнични дни на природата и ако тръгнеш с мене, уверявам те, ни един хубав празничен ден няма да оставаш вече в града.”
А. Константинов, 1895г.
Откога датира първият български природозащитен документ? Вероятно ще се учудите, но с основание може да се смята, че това е времето на цар Симеон I. Именно тогава – през „Златния век на българската държава” е бил приет „Закон судним людом”, предвиждащ наказания и глоби за онези, които унищожават горите.
Можем да се гордеем, че сме имали едно от най-ранните в света законодателства, съдържащи природозащитен елемент!
Със съдействието на ДПТ „Шуменско плато“
Полезни връзки
Община Шумен Министерство на туризма Комисия за защита на потребителите Регионален исторически музей – ШУМЕН Драматично-куклен тратър „Васил Друмев“ Симфониета Шумен Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ ЦПЛР-ОДК Анастас Стоянов Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ Зала „АРЕНА Шумен“Туристически информационен център - град Шумен телефон: +359 54 857 773 ОП "Туризъм, публични прояви и атракции"
ДокументиВсички права запазени © 2025г.
Изработка на сайтове - Dankanic Creative