Туристически информационен център
град Шумен

BG EN
ЗА ШУМЕН ЛЕТЕН ТЕАТЪР СЪБИТИЯ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ НАСТАНЯВАНЕ ЗАВЕДЕНИЯ
За Нас Новини Маршрути и атракции Културен календар Природа Традиции и обичаи Културни институти Контакти
Транспорт Тур Агенции Екскурзоводи

Църковни храмове в Шумен и областта

Арменската апостолическа църква „Св. Богородица“ е построена през 1834 г. от бежанци арменци. През 2001 г. е ремонтирана и обновена с нова камбанария. В двора на църквата се пазят надгробни мраморни плочи на арменски първенци и дарители от 18-19 век с надписи и скулптурни украси. В нея през 1849 г. унгарецът Лайош Кошут и неговите сподвижници отбелязват Рождество Христово. В съседство до църквата е сградата на Арменския културен дом.

Адрес: гр. Шумен, ул. „Златица” №15
+359 899 151 889

Католическият манастир „Св. Бенедикт”се намира на 10 км. от град Шумен. Основан е през 1924 г. от 4 сестри бенедиктинки от Германия и е известен с приготвянето на лечебен мехлем за кожни изгаряния.

Началото на католическата мисия в Енидже (дн. Царев брод), предшестващо възникването на манастира, е поставено още през 1900 г. с присигането на отец Франц Крингс, пасионист от рейнската област, който дошъл с цел създаване църква като център на немската католическа общност. Той закупува земя и започва да строи църквата. През 1910 г. храмът е завършен и е осветен. По инициатива на отец Франц католическият епископ от Русе, Леонард фон Баумбах, през 1913 г. моли да бъдат изпратени сестри-бенедиктинки с цел обучаване на немските деца в Ендже. През 1914 г. в Ендже пристигат четири сестри-бенедиктинки (една учителка, една земеделка, една медицинска сестра и една шивачка) по поръчка на Бенедиктинския мисионерски орден от Тутцинг/Германия (къщата майка). С това официално е поставено началото на манастира

Адрес: с. Царев брод, ул. „Проф. И. Иванов” № 2
+359 (5315) 20 89

Манастирът „Св. Св. Петър и Павел” е разположен в местността „Манастирите”, намираща се между селата Ивански и Златар и на 20 км южно от град Шумен и на 3 км от село Златар по добър асфалтов път. Издигнат е на място, на което се е намирал по-стар манастир, съществувал още по римско време, но разрушен при нашествието на турците на Балканите през XIV век. Иконостасът на църквата в Златарския манастир е направен с уникална дърворезба от майстор от гр. Нови пазар с името Станислав. Тук се намира рядко срещана икона на Свети мъченик Боян /Енравота/ – най-големият син на хан Омуртаг. Той е приел християнството още по езическо време. В защита на християнската с вяра той преминава през тежки изпитания, като накрая собствения му брат го разсича. Тогава църквата го канонизира за светец. 

Историята на Златарския манастир е много интересна. Твърди се също, че манастир на това място е имало още от римско време. Местността, в която се намира манастирът, се нарича Куза. Някога тя е била труднопроходима. Според преданията първоначално на това място се събирали мъже-християни, избягали от околните села заради преследване от турците. Живели са в колиби около минерален извор. За по-добра защита изграждат малко укрепление. Постепенно приемат религиозните порядки и с помощта на селата построяват църква. Легендата разказва, че манастирът е официално признат през XVII век. В него се укрива и Попмартиновата чета. В последствие манастирът е опожарен от османците. През 40-те години на XX век по инициатива на църковния настоятел Рачо Рачев /дядо Рачо/ започва възстановяване на манастира след пророчески сън. Той предоставя своята нива от 8 дка, в която са намерени археологически находки. Върху намерените каменни основи с надписи през 1937г. е съградена от кирпич малка църква, която през 80-те години е заменена от настоящия храм.

Откъм южната фасада на църквата започва тясна пътечка, която води до лековит извор, който се вярва, че помага при очни проблеми. Манастирът се намира в изключително красива местност, от която се открива гледка към долината на река Голяма Камчия и Предбалкана.

 Телефон: +359 (0) 888 967 095

Църквата „Св. Възнесение Господне и вмчк. Георги” е построенa в гр. Шумен преди шест века. На няколко пъти е разрушавана и съзиждана из основи. Настоящата сграда е издигната през 1829 г. Храмът съхранява ценни книги, златотъкана плащеница с перли от 1776 г., изработена във Венеция, както и икона на Светите братя Кирил и Методий, подарена от ген. Белокопитов на 18 юли 1878 г., по случай Освобождението на Шумен.

Адрес: гр. Шумен, ул. „Отец Паисий” 48

Църквата “Св. пророк Илия”, кв. “Дивдядово” е трикорабна базилика, изградена от дялан камък през 1846 г. Посетителите могат да видят икони на Никола Василев и Христо Беделев.

Храмът е трикорабна псевдобазилика, изградена от дялан камък през 1846 г. от тревненски майстори, изработили и резбования олтар. Тук има и запазено килийно училище, което е построено е през 1848 г. в двора на новоизградената черква „Св. Пророк Илия”, като и до днес върху фасадата му стои надписът „Училище заради славянобългарските юноше 1848 година”.

Адрес: кв. Дивдядово, ул. „Килийно училище”
тел. +359 (0) 899 803 882
Работно време: по заявка

Църквата „Св. три Светители“ в гр. Шумен е изграденa през 1857 г. по проект на цариградски храм върху старо християнско гробище. Реконструирана е през 1948 г. Запазени са старият портик с надпис над входа, царските двери и старинните икони. На 30 януари шуменският православен храм „Свети Три Светители” празнува своя храмов празник и почита паметта на своите покровители Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст. Тримата са влиятелни епископи на ранната църква и играят важна роля за оформянето на християнското богословие.

Адрес: гр. Шумен, ул. „Климент Охридски” 2
+359 (54) 830 570
Работно време: 07:30 – 19:30

Храм “Свети Райко Шуменски”

Той се намира в кв. Тракия е най-новият християнски храм в града. Той е открит и осветен на 20.11.2022 г. Сградата е издигната за четири години с хилядите дарения на миряни, обществени организации и партии. Мястото е дарено безвъзмездно от община Шумен. Архитект е Огнян Гърбев. Двата основни купола и третият полукупол са позлатени.

Адрес: гр. Шумен, ул. „Тракия“ №10

Евангелската методистка църква в Шумен

Сградата на Шуменската методистка църква е построена през 1895 г. по време на пастируването на пастор Захари Димитров. Един новопокръстен кръчмар на име Дьокмеджиев подарява парцела, върху който се е издигала неговата кръчма, за построяването на църква. Кръчмата на Дьокмеджиев била разположена почти в центъра на града и много посещавана. Когато след обръщението си известният кръчмар затворил кръчмата и излял всичкия алкохол в течащата наблизо р. Поройна в града плъзнал слух, че се е побъркал. Мнозина се струпали да видят какво става. На въпросите им дали се е побъркал Дьокмеджиев отговорил: ,,Аз сега проумях. От днес Дьокмеджиев става нов човек. Аз, който вземах вашите пари и оставях семействата ви гладни, затварям кръчмата и подарявам мястото за строеж на църква на евангелистите.“
По време на комунистическия режим Евангелската църква е била една от трите методистки църкви, които не са конфискувани от правителството.

Адрес: гр. Шумен, ул. „Георги С. Раковски“ №16

Храм „Св. Троица“ в село Ивански, община Шумен

В шуменското село Ивански се намира една от най-красивите църкви в Шуменска област. В съседство с днешния храм на мястото, където днес се намира детската градина в Ивански, е имало вкопана в земята църква, която била на името на Света Петка. Тя е била построена още по време на османското владичество.

През 1905 г. в селото пристига възпитаникът на Бачковското духовно училище Атанас Минев. Той започва да събира средства от християните за строежа на друга църква и от следващата година строителните дейности започват. Две години хората от селото събират строителен материал (камъни, тухли, вар). Строежът е осъществен под ръководството на руски инженер и с прякото участие на търновския майстор дядо Павел. Така през 1907 г. бил завършен масивният двукуполен кръстовиден храм от византийски тип „Света Троица”. Иконостасът е изработен от горнооряховски майстори. Храмът е тържествено осветен от Варненско- Преславския митрополит Симеон на 27. 10. 1923 г. Сдобива се с библиотека, построява се здание около храма за църковни нужди. Заслужава си да се подчертае фактът, че изключително дейният свещеник А. Минев съдейства за построяване на читалището през 1925 г., две училища -1927 г. и за прокарването край селото на строящата се по това време железница Шумен – Карнобат. След смъртта на свещеник А. Минев, в селото служат Николай Йорданов, Светослав Димитров, Йордан Цанев, Петър Парушев и др.

За храма и за миряните  над 40 години се грижи отец Никола  и благодарение на неговите усилия, вековната сграда е спасена от разруха.  След продължили почти 4 години ремонти, иконописите са изцяло подменени – иконите, позлатения иконостас и ново позлатения  владически стол са дело на трима великотърновски художници.

Храмовият празник на църквата в село Ивански е на Петковден.

Храм „Св. Архангел Михаил“ в гр. Смядово

Той е построен още по османско време – през 1869 г., за което жителите на Смядово получават разрешение със султански ферман от 21 май 1868 г.
Градежът му е дело на двама майстори – Джурата и Уста Петко, а шуменският зограф Васил Беделев изографисал иконите. Храмът е построен на мястото на срутилата се стара църква на селището, за която се предполага, че е от 1800 г. Известно е, че в стария храм през 1867 г. за свещеник е ръкоположен поп Еню (даскал Янко Янев) – учен за времето си мъж, заел се да състави речник на говоримата смядовска архаична реч. Летописът на поп Еню днес се съхранява в Регионалния исторически музей – Шумен, отдел „XV-XIXв – старопечатни книги“. Точно до църквата е запазено и старото килийно училище, което днес е картинна галерия и музей. 

Храм „Св. Троица“ в село Овчарово, община Шумен

Построен е през 1938г., но има данни, че църква на това място има още от 1875 г. Майсторът, който е градил храма, се е казвал дядо Деню от Трявна. Иконостасът също е правен от тревненски майстори. Камъните за строежа на църквата са от “Таш Мааза”. Основите на църквата са изградени с камъни от старите гробища на селото. Новата сграда на църквата “Св. Троица” е забележителен паметник. Красива архитектура, с прозорци от двете страни, които осветяват молитвената зала. Заема доминираща позиция в силуета на селото. Строителството е било със средства от волни пожертвования, с труда на християните на доброволни начала и добрата воля на Овчаровския общински съвет (Овчарово е било община преди години). Храмът е бил жертва на грабеж. Храмовият празник съвпада с празника на селото – 51-ият ден след Великден, на Св. Дух.